Gripten korunmak için aşı çok önemli

“Sonbahar ve kışın görülen virüsler aracılığı ile hızla yayılabilen önemli bir enfeksiyon hastalığı olan gribe en iyi önlem aşı olmak”
Dahiliye Uzmanımız Dr. Esra Irmak Üstün özellikle kalp ve kronik hastalığı olan ve 65 yaş üzerindeki kişilerin kış aylarında gripten korunmaları için grip aşısı yaptırmalarının faydalı olabileceğini belirtti.
Aşıların enfeksiyonlardan korunmak için önemli bir yol olduğunu belirten Dr. Esra Irmak Üstün “Aşılar 18. Yüzyıl’dan beri pek çok hastalığın yayılmasını önlemiş hatta ortadan kaybolmasını sağlamıştır.
Günümüzde kızamık, çocuk felci, tüberküloz, suçiçeği, hepatit, kabakulak, boğmaca, tetanoz, difteri ve başka pek çok hastalık bu yolla önlenebilmektedir.” Dedi.
Ciddi Yan Etki Yok
Aşıların etkisi azaltılmış ya da öldürülmüş mikroplardan hazırlandığını ve bağışıklık sistemini uyararak koruma sağladığını belirten Dr. Üstün, “Aşıların alerji dışında ciddi yan etkileri yoktur, güçlü koruyucu etkileri vardır. Belirli zamanlarda tekrarlanmaları ve uygun dozda uygun zamanda yapılmaları koruyuculuklarını arttırır.” Diye bilgi verdi.
Alerjisi Olana Önerilmez
Dr Üstün şu bilgileri verdi: “ Grip, soğuk algınlığına göre daha ciddi bir hastalık olup; yüksek risk grubunda ölümcül sonuçlara yol açabilir. Grip aşısı Eylül – Kasım arasında ve gelecek kış döneminde sık görülmesi beklenen virüslerin zayıflatılmış halinden elde edilir. Özellikle 65 yaş üzerinde olanlarda, kalp yetersizliği, böbrek, karaciğer hastalığı, diyabet, astım ve KOAH gibi kronik hastalıkları olanların, bu kişilerin bakımını üstlenenlerin, kemoterapi alan hastaların her yıl düzenli olarak grip aşısı yaptırmaları enfeksiyonlardan korunmalarına yardımcı olacaktır. Tavuk yumurtasına alerjisi olanlarda ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabileceğinden aşı önerilmemektedir.”

Share

Leave comment